Zalety treningu pilates

with Brak komentarzy

Zalety treningu pilates w dziesięciu punktach

Poniżej przedstawiam moją osobistą, listę najważniejszych powodów, dla których warto ćwiczyć pilates. Oto zalety treningu pilates.


#1 Pilates to ćwiczenie całego ciała

Opisując zalety treningu pilates muszę zacząć od tego, że w przeciwieństwie do niektórych form i rodzajów ćwiczeń, pilates nie skupia się na rozwijaniu konkretnych partii ciała. Trening pilates koncentruje się na sile mięśni posturalnych (czyli mięśni pleców, w tym odcinka lędźwiowo-krzyżowego i mięśni brzucha). Pilates kładzie nacisk zarówno na wzmocnienie oraz zrównoważony rozwój mięśni, jak i na elastyczność oraz zwiększenie zakres ruchu w stawach. Pilates jest świetnym fundamentem dla każdego rodzaju ruchu, który codziennie wykonujemy.


#2 Pilates można dostosować do poziomu sprawności fizycznej i indywidualnych potrzeb

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą starszą, osobą, która dopiero zaczyna ćwiczyć, sportowcem, czy też znajdujesz się gdzieś pomiędzy tymi grupami, podstawy ćwiczeń pilates dotyczą każdego. Opierając się na sile mięśni posturalnych, skupiając się na całościowym podejściu do ciała i umysłu, trening pilates jest dla wszystkich. Dzięki tysiącom możliwych modyfikacji ćwiczeń, trening pilates może być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego z nas.


#3 Pilates buduje silne mięśnie i elastyczne stawy

Ćwicząc pilates wzmocnisz wszystkie mięśnie i wysmuklisz sylwetkę. Elastyczność stawów zapewni Ci swobodę codziennych ruchów, a dzięki regularnym ćwiczeniom zachowasz sprawność aż do późnej starości.


#4 Pilates rozwija siłę mięśni centrum

Mięśnie centrum ciała to głębokie mięśnie pleców, brzucha i dna miednicy. Dzięki sile tych właśnie mięśni, cała „konstrukcja” naszego ciała jest stabilna. Kark i ramiona nie są spięte, a reszta mięśni i stawów może „skupić się” na wykonywaniu swojej pracy. Ponadto, miłym dodatkiem jest to, że trening mięśni centrum pomaga uzyskać płaski brzuch, ponieważ do prawidłowego wykonania wszystkich ćwiczeń pilates, niezbędne jest napięcie mięśni brzucha.


#6 Pilates poprawia postawę

Silny brzuch i plecy sprawiają, że nie garbimy się, odruchowo prostujemy plecy. Dzięki temu poruszamy się z łatwością i gracją.


#7 Pilates zwiększa energię

Paradoksalnie, im więcej ćwiczysz, tym więcej masz energii. Im więcej masz energii, tym bardziej chce Ci się ćwiczyć (oczywiście we wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek ;-)). Pilates uczy prawidłowego oddychania, poprawia krążenie, stymuluje kręgosłup i mięśnie głębokie i jak każda aktywność fizyczna po prostu poprawia nastrój 🙂


#8 Pilates wspomaga odchudzanie i zapewnia smukłą, szczupłą sylwetkę

Jak mawiał Joseph Pilates „Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę, po dwudziestu sesjach zobaczysz różnicę, po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem nowe ciało”. Ćwicząc pilates regularnie, poprawisz napięcie mięśniowe, zrównoważysz muskulaturę, a dzięki temu będziesz wyglądać szczuplej.(a jeśli chcesz przyspieszyć proces zrzucania nadprogramowych kilogramów, połącz trening pilates z ćwiczeniami aerobowymi).


#9 Pilates zwiększa świadomość ciała

Kiedy każdy ruch podczas ćwiczeń pilates wykonujemy z pełną uwagą, wydobywamy z nich najwięcej korzyści. Kontrola, Koncentracja, Stabilizacja, Oddech, Płynność, Precyzja – oto jest właśnie sekret ćwiczeń pilates.


#10 Pilates można ćwiczyć na wiele sposobów

Na początku przygody z treningiem pilates warto skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora, który w sposób uporządkowany, jasny i precyzyjny pokaże zasady, które są niezbędne do prawidłowego wykonywania ćwiczeń. A potem możesz ćwiczyć pilates w domu. Nie potrzebujesz wymyślnego sprzętu – wystarczy mata i wygodne ubranie 🙂


Zostaw Komentarz