Błędy, które popełniamy podczas odchudzania
Frustracja. Przecież wybierasz zdrową żywność, ćwiczysz kilka razy w tygodniu, nie podjadasz, a waga ani drgnie. Brzmi znajomo? Oto błędy popełniane podczas odchudzania, czyli kilka powodów dlaczego nie możesz schudnąć.
#1 Korzystasz z gotowców
Nie ma nic złego w posiłku zamawianym na wynos czy jedzonym w restauracji, szczególnie jeśli zwracasz uwagę na sposób przygotowania potraw i dokonujesz mądrych wyborów. Ale prawdopodobnie nawet najbardziej zdrowo wyglądająca sałatka z restauracji będzie miała w swoim składzie nadprogramowe kalorie (te sosy!). Jeśli pomimo wysiłków twoja waga stoi w miejscu, zastanów się czy nie nazbyt często wyręczasz się gotowymi daniami.
PS Pisząc o zamawianych gotowych daniach nie mam tu na myśli cateringu dietetycznego, ponieważ są to posiłki odpowiednio bilansowane przez specjalistę. Jeśli jednak korzystasz z takich usług, a waga się nie zmienia, być może wybrane przez Ciebie menu akurat dla Ciebie nie jest.
#2 Wpadasz w pułapkę zero kalorii
Wszystko co jemy, nawet zdrowa żywność, ma kalorie. Szczególną uwagę zwróć na sosy sałatkowe, słodziki i jogurty owocowe i wszelkiego rodzaju batony-fit.
#3 Wypijasz ukryte kalorie
Co jest bardziej kaloryczne? Szklanka soku pomarańczowego czy pomarańcza? Ta niewinna szklanka (250 ml) soku ma ok. 135 kcal, podczas gdy owoc (250 g bez skórki) ma ok. 118 kcal i dwa razy więcej błonnika! Wniosek: pomarańczę zjedz w całości, a do picia wybierz wodę lub zieloną/ziołową herbatę (oczywiście bez cukru).
#4 Jesz (za)duże porcje
I nie chodzi tu tylko o to ile nakładasz samodzielnie na talerz. Pakowane przekąski, które wyglądają jak pojedyncze porcje (tzw. porcje „na raz”, takie wygodne, w sam raz do pracy, prawda?), w rzeczywistości są dwiema lub nawet trzema porcjami. Czytaj uważnie etykiety!
#5 Głodzisz się
Stosowanie głodówek, monodiet* i diet restrykcyjnych, pozbawia organizm energii i nie dostarcza składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Organizm narażony na zbyt małą ilość kalorii zareaguje gromadzeniem zapasów na „czarną godzinę”. Dlatego oponka na brzuchu ma się świetnie;-).
* monodieta, czyli dieta oparta na jednym rodzaju produktów, np. Dieta Dukana, dieta sokowa, dieta owocowa itp.
#6 Nagradzasz się jedzeniem za wysiłek fizyczny
Dystans 5 km w biegu lub morderczy trening cross-fit za tobą? Super! Ale to nie jest przepustka do nadmiernego jedzenia. Pamiętaj, że jeśli nagrodzisz się smakołykiem zawierającym równowartość kalorii, które właśnie spaliłaś lub spaliłeś, to tak jakby tego treningu w ogóle nie było.
Bibliografia:
- Ogińska-Bulik N., Wiem, co jem, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2016
- Mattes R., Energy intake and obesity: ingestive frequency outweighs portion size. Physiol Behav. 2014
- Langley-Evans S., Żywienie. Wpływ na zdrowie człowieka., PZWL, 2014
Zostaw Komentarz